Засича специалните „имунни часове“ през бременността
Снимка: Guliver / iStock
В най-скоро време лекарите ще могат да предсказват риска от преждевременно раждане. Учени установиха, че жените по време на бременността имат специфични „имунни часове“. И именно по тях лекарите ще могат да предскажат дали бебето ще избърза и ще дойде на бял свят преди термина, пише rambler.ru.
Всички промени в имунната система на бъдещата майка се развиват в строго определени часове и това може да е показател дали нейният организъм в достатъчна степен се адаптира или възникват проблеми, които могат да доведат до преждевременно раждане, установиха учени от Станфордския университет.
Статистиката сочи, че всяко 10-о бебе се ражда преждевременно - средно 3-4 седмици преди срока.
До този момент лекарите не разполагаха с надеждно средство, за да установят това.
Науката отдавна е изяснила, че имунната система на бъдещата майка се адаптира бавно, за да не отхвърли плода от утробата, който приема като чуждо тяло. Този процес обаче в детайли не бе проучен досега. Не се познаваше целият спектър на промени, които настъпват в имунитета, никой не беше правил точен график, за времето, по което тези промени настъпват.
Новото проучване показа, че именно тези „имунни часове“ позволяват с голяма точност да се предскаже рискът от преждевременно раждане.
Предишни проучвания стигнаха до тезата, че възпалителна имунна реакция може да е причина за преждевременно раждане. Ако учените успеят да определят характерния „имунен почерк“, който води до преждевременно раждане, те ще могат да разработят метод за анализ на кръвта, който да дава информация за тези процеси.
В хода на проучването учените взели кръвни проби от 18 жени, при които бременността протичала нормално. Кръвта им била изследвана на всеки триместър както и 6 седмици след раждането. А в контролната група били изследвани други 10 жени.
Учените използвали метода на поточна цитомерия за едновременно измерване на 50 показателя на всяка имунна клетка. Те следели кои биологични сигнални пътища в имунната клетка са най-активни и как различните клетки реагират на стимулация от страна на повтарящи се вирусни и бактериални инфекции.
Подобна техника за статистическо моделиране се използва за първи път. Тя помага в детайли да се установи как по време на бременността имунната система се променя. Така учените могат да проследят така наречените „имунни часове“.
Адаптация Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари